plakat Spadkobiercy to my?

Wystawa Inter-WOVEN

W dniu 9 marca 2017 roku w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi odbył się wernisaż wystawy Inter-WOVEN, prezentującej prace dwunastu kanadyjskich artystów. Wystawa, pokazująca najnowsze tendencje w grafice i tkaninie artystycznej, wpisuje się w obchody jubileuszu awangardy w Polsce.

Swój dorobek podczas ekspozycji prezentują:

Artyści zawodowo związani są z sześcioma różnymi uniwersytetami z Kanady i USA, gdzie wykładają na wydziałach sztuki (m.in. z University of Alberta w Edmonton, Nova Scotia College of Art. and Design czy Indiana University).

Wyrazem awangardowego myślenia w twórczości kanadyjskich artystów jest łączenie dwóch odległych od siebie dziedzin sztuki – grafiki i tkaniny artystycznej – oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii, m.in. druku UV oraz technik wideo.

Nazwiska artystów znane są polskiej publiczności z odbywających się w Polsce międzynarodowych konkursów graficznych, takich jak Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi czy Biennale Miniatury i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim oraz z licznych prestiżowych wystaw na całym świecie.

Kuratorem i pomysłodawcą wystawy jest prof. Derek Besant, wybitny kanadyjski grafik i wykładowca Nova Scotia College of Art and Design.

Praca nad wystawą trwała ponad rok i rozpoczęła się od wymiany korespondencji na temat promowania w Kanadzie Międzynarodowych Letnich Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej (PATA) organizowanych przez ASP w Łodzi. Idea połączenia tkaniny i grafiki jako dwóch dziedzin sztuki, z których Łódź znana jest na świecie, zainspirowały prof. Besanta do sformułowania koncepcji wystawy, która od początku zaprojektowana była z myślą o przestrzeni Galerii Kobro. Artyści przylecieli do Łodzi, by osobiście zaaranżować wystawę.

Kuratorem wystawy po stronie uczelni jest dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, z którą przy organizacji ekspozycji współpracują: mgr Magdalena Kacperska, mgr Izabela Walczak oraz mgr Oskar Gorzkiewicz.

Ekspozycja, która prezentowana będzie do 23 marca 2017 roku, spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem mediów i środowiska artystycznego.

Gościem honorowym wernisażu był prof. Stanisław Fijałkowski, którego twórczość stała się inspiracją dla jednego z kanadyjskich artystów – Waltera Jule’a.

Galeria zdjęć